بالاتر از میدان ولیعصر، نبش کوچه فرخی، شماره ۱۷۶۹
بهروزگشت در رسانه‌های اجتماعی

۱۷ مکان دیدنی شیراز که هوش از سرتان می‌برد

شیراز با اماکن بی‌نظیر تاریخی، فرهنگی و طبیعی متنوع، در قلب جنوب ایران واقع شده است. این شهر با معماری بسیار زیبا، بافت فرهنگی و هنری خاص، مردمان مهربان و صمیمی و جاذبه‌های گردشگری فراوان، به عنوان یکی از مقاصد محبوب سفر در ایران شناخته می‌شود.

اگر به دنبال تجربه سفری برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ ایران هستید، شیراز یکی از بهترین مقاصد برای این منظور است. در این شهر، شما می‌توانید از تماشای جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی برجسته ایران، مانند باغ‌های ایرانی، آرامگاه حافظ و سعدی، بارگاه شاه‌چراغ، تخت جمشید و پاسارگاد لذت ببرید.

همچنین، در شیراز، شما می‌توانید طبیعت زیبایی را نیز تجربه کنید. این شهر با آب و هوایی ملایم، کوه‌هایی شگفت‌انگیز و مراتعی پوشیده از گیاهان و جانوران متنوع، برای گردشگرانی که به دنبال سفری آرام به دل طبیعت هستند، بسیار مناسب است.

سفر با تور شیراز بهروزگشت نه تنها یک تجربه خاطره‌انگیز است، بلکه به شما این فرصت را می‌دهد تا با تاریخ، فرهنگ و هنر ایران بیشتر آشنا شوید و از زیبایی‌های طبیعی این منطقه لذت ببرید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز آشنا شوید.

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۱- حافظیه

حافظیه آرامگاه معروف‌ترین غزل‌سرای شعر پارسی حافظ، ملقب به لسان الغیب است. حافظیه در شمال غربی شیراز قرار دارد و میعادگاه طرفداران حافظ از همه جای دنیا است. مجموعه حافظیه از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده که آرامگاه حافظ در قسمت شمالی آن قرار دارد. بنای مقبره دارای ۸ ستون سنگی و سقفی است که در قوس آن هنر کاشی‌کاری خیره‌کننده‌ به همراه گزیده‌ای از اشعار حافظ به کار گرفته شده است. آرامگاه حافظ در طی سال‌های متمادی تکمیل و مرمت شده تا به شکل امروزی خود در آمده است. 

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۲- سعدیه

سعدیه آرامگاه شاعر قرن هفتم ملقب به شیخ اجل و استاد سخن، سعدی است. آرامگاه او نزدیک باغ دلگشا قرار دارد. این مکان در ابتدا خانقاه و محل زندگی سعدی در اواخر عمرش بوده است و بعد از مرگ او به دستور کریم خان زند همین مکان به آرامگاه او تبدیل شد. از آن زمان تا کنون بر روی مقبره سعدی مرمت‌هایی انجام شده و بنای کنونی از سال ۱۳۳۰ به جا مانده است.

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۳- دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز است. این دروازه‌ در شمال شرقی این شهر و در بین دو کوه چهل مقام و باباکوهی قرار دارد. در نزدیکی دروازه قرآن مقبره‌ خواجوی کرمانی، باغ جهان‌نما و حافظیه قرار دارد. دروازه‌ قرآن به دستور یکی از حاکمان دیلمیان در دوران حکومت آل بویه به نام عضدالدوله دیلمی ساخته شده و قرآنی روی آن قرار گرفت تا مسافران از زیر آن عبور کنند. در زمان حکومت کریم خان این دروازه بازسازی شد. 

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۴- آرامگاه شاه‌ چراغ

آرامگاه شاه‌چراغ مقبره پسر امام موسی کاظم و برادر امام رضا است. معماری این آرامگاه مربوط به زمان قاجار است. بر روی گنبد و بارگاه شاه‌چراغ کاشی‌کاری‌ و آینه‌کاری خیره‌کننده به همراه انواع خطوط زیبای عربی و فارسی به چشم می‌خورد. شاه‌چراغ  با دو در شمالی و جنوبی، دارای یک حیاط بزرگ، حوض و درختان با گونه‌های متنوع است. آرامگاه شاه‌چراغ بعد از حرم امام رضا و حضرت معصومه سومین زیارتگاه مهم برای شیعیان به شمار می‌آید.

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۵- باغ نارنجستان قوام

نارنجستان قوام معروف به باغ قوام، در دوران قاجاریه به دستور محمدعلی خان قوام‌الملک ساخته شد. در قسمت‌های مختلف این عمارت ترکیبی از هنرهای گچ‌بری، آیینه‌کاری، کاشی‌کاری، منبت کاری، سنگ‌تراشی و نقاشی به چشم می‌خورد. و دو ستون بزرگ روی ایوان این عمارت جلب توجه می کند. در داخل باغ انواع درختان زیبا به خصوص نارنج و گل‌های رنگارنگ، فضای باغ را بسیار دیدنی و دل‌انگیز کرده است. 

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۶- خانه‌ زینت الملوک

خانه‌ زینت‌الملوک یکی از خانه‌های تاریخی در دوره قاجار است. سقف خانه چوبی و تصاویری از حیوانات، پرندگان و گل و بوته روی آن نقاشی شده است. خانه زینت الملوک در ضلع غربی نارنجستان قوام واقع شده است و یک راه زیرزمینی این دو عمارت را به هم متصل می‌کند. نام این خانه براساس صاحب آن زینت‌الملوک قوامی، دختر قوام‌الملک چهارم انتخاب شده و دارای تالار شاه‌نشین با آینه‌کاری‌ و گچ‌بری‌های زیبا و یک زیرزمین وسیع است. 

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۷- باغ ارم

بدون تردید یکی جاذبه‌های گردشگری و دیدنی شهر شیراز، باغ ارم است. با توجه به اسناد تاریخی قدمت این باغ به زمان سلجوقیان می‌رسد و در دوره قاجار تکمیل شده است. وجود انواع درختان نخل، سرو، اقاقیا، افرا، بید و سروناز و همچنین گل‌های متنوع، زیبایی این باغ را چندین برابر کرده است. نکته جالب توجه در مورد باغ ارم این است که بلندترین درخت سرو شیراز در آن قرار دارد.

۸- باغ دلگشا

باغ دلگشا که در نزدیکی آرامگاه سعدی قرار دارد یکی از باغ‌های قدیمی شهر شیراز است که قدمت آن به دوران ساسانی بازمی‌گردد. داخل باغ عمارتی با ۳ طبقه ساخته شده که دارای یک تالار و ۴ شاه‌نشین است. نارنجستان باغ دلگشا در فصل بهار به خصوص ماه اردیبهشت بسیار دیدنی است. 

۹- باغ جهان‌ نما

باغ جهان‌نما یکی دیگر باغ‌های زیبا و تاریخی شهر شیراز است که در ضلع شرقی دروازه‌ قرآن قرار گرفته است. در این باغ انبوهی از درختان مانند سرو و کاج و مرکبات به چشم می‌خورد. عمارت باغ جهان‌نما ۸ ضلعی و در ۲ طبقه ساخته شده که دارای۴ شاه‌نشین و چندین اتاق است. در نمای بیرونی این عمارت از آجر استفاده شده و پنجره‌های آن از جنس چوب است.

۱۰- باغ عفیف‌‌ آباد

باغ عفیف‌آباد که به باغ گلشن معروف است در غرب شهر شیراز و بالاتر از باغ رحمت‌آباد قرار دارد. باغ عفیف آباد در سال ۱۲۸۴ هجری به دستور میرزا علی محمدخان قوام‌الملک دوم ساخته شد. باغ عفیف‌آباد با مساحت حدود ۱۲۷ هزار مترمربع شامل محوطه گل‌کاری بسیار زیبایی است. باغ عفیف آباد شامل مجموعه‌ کاخ سلطنتی، موزه‌ی سلاح‌های قدیمی و باغ ایرانی است. بزرگ‌ترین موزه‌های سلاح خاورمیانه نیز در این مجموعه قرار دارد.

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۱۱- مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک به دستور یکی از اشراف شیراز به نام میرزا حسن علی خان معروف به نصیرالملک ساخته شده است. این مسجد دارای دو ورودی و دو شبستان شرقی و غربی و همچنین دو ایوان شمالی و جنوبی است. شیشه‌‌ها و کاشی کاری‌های رنگارنگ در کنار فرش‌های ایرانی، ترکیب هنرمندانه را خلق کرده که هر بیننده را مسحور می‌کند. ساخت این مسجد حدود ۱۲ سال طول کشیده است.  

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۱۲- ارگ کریم خان

بعد از رسیدن کریم خان زند به سلطنت او شیراز را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد و در ارگ مستقر شد و از آن به بعد ارگ کریم نام گرفت. برجسته‌ترین معماران، از بهترین مصالح برای ساخت ارگ کریم خان استفاده کرده‌اند. در زمان قاجار این ارگ محل سکونت فرمانداران بود و در دوره پهلوی از آن به‌عنوان زندان استفاده شده است که باعث شده خسارت زیادی به ارگ وارد شود. در سال ۱۳۵۰ ارگ کریم خان به اداره‌ فرهنگ و هنر آن زمان واگذار شد و اکنون نیز در حال بازسازی است.

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۱۳- حمام وکیل

حمام وکیل یکی دیگر از بناهای به جا مانده از دوران سلطنت کریم خان زند است. این حمام در مرکز شهر و در نزدیکی بازار وکیل و مسجد وکیل قرار دارد. معماری این حمام به گونه‌ای است که گرما از آن خارج نمی‌شود. نقش‌های زیبایی زیر گنبد حمام به جا مانده است که برگرفته از مذهب و عقاید مردمان آن زمان است.

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۱۴- مسجد وکیل

مسجد وکیل از مجموعه بناهای دوران زندیه است که به دستور کریم خان ساخته شده است. این مسجد با معماری منحصر به فرد شامل دو ایوان و شبستان جنوبی و شرقی است. بازار وکیل در نزدیکی حمام وکیل قرار دارد. سبک معماری این مسجد بسیار جالب توجه است. از دیدنی‌های این مسجد می‌توان به شبستان جنوبی با ستون‌های سنگی یک‌پارچه و مارپیچ آن اشاره کرد.

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۱۵- بازار وکیل

بازار وکیل یکی از قدیمی‌ترین و معروفترین بازارهای سنتی ایران است. این بازار که در مرکز شهر شیراز قرار گرفته دارای معماری بسیار زیبایی است. خوشبختانه تمام قسمت‌های بازار وکیل سالم باقی مانده و خرید و فروش هنوز زیر سقف آن جریان دارد. مصالح استفاده شده در بازار وکیل از گچ، آجر و آهک است. 

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۱۶- تخت جمشید 

مجموعه‌ تاریخی تخت جمشید یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری برای سفر به شیراز است که در ۵۵ کیلومتری این شهر قرار گرفته است. این اثر تاریخی که به ارگ پارسه نیز معروف است از مجموعه‌ کاخ‌های هخامنشیان تشکیل شده است و بزرگ‌ترین بنای سنگی ایران شناخته می‌شود. صخره‌ای که تخت جمشید بر روی آن ساخته شده از سمت شرق به کوه رحمت و از شمال، غرب و جنوب روی جلگه‌ مرودشت قرار دارد. مساحت تخت‌جمشید ۱۲۵ هزار مترمربع است. ساخت این بنا در حدود ۲۵۰۰ سال پیش به دستور داریوش بزرگ، شاه هخامنشی آغاز و بعد از آن نیز توسط جانشینان او ادامه داشت.

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

۱۷- پاسارگاد آرامگاه کوروش بزرگ

مجموعه پاسارگاد یکی معروف‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های تاریخی ایران است که در استان فارس قرار دارد. این مجموعه دیدنی، باقی مانده سازه‌های به‌جامانده از دوران هخامنشی است. آرامگاه کوروش بزرگ، کاخ‌های دروازه، بارعام، اختصاصی، بنای برج سنگی (آتشکده) و دژ (تل تخت)، همراه با باغ شاهی، پل و محوطه مقدس، در مجموعه شگفت‌انگیز پاسارگاد قرار دارند.

ایرانگردی، گردشگری شهر شیراز، بهروزگشت

سخن آخر

شیراز با داشتن باغ‌های زیبا، بناهای تاریخی‌ برجسته و معروف به عنوان شهر ادبیات و شعر، یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار در ایران است. با بازدید از جاذبه‌های تاریخی نظیر تخت جمشید، باغ ارم، شاه‌چراغ، آرامگاه حافظ و سعدی، پاسارگاد و غیره، شما می‌توانید به دنیایی از فرهنگ، هنر و تاریخ ایران در دوره های مختلف تاریخ به خصوص زندیه راه پیدا کنید. همچنین، با گشت و گذار در باغ‌های شیراز، می‌توانید از طبیعت ناب این منطقه لذت ببرید.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *