بالاتر از میدان ولیعصر، نبش کوچه فرخی، شماره ۱۷۶۹
بهروزگشت در رسانه‌های اجتماعی

طبیعت و حس کنجکاوی در کودکان

اغلب کودکان کنجکاو هستند و با پرسیدن سوالات مختلف دوست دارند همه چیز را در مورد دنیای اطراف خود بدانند. آنها از کنجکاوی خود برای کشف احساسات و دنیای اطراف استفاده می‌کنند. این حس به آنها کمک می‌کند تا بیشتر به اطراف خود دقت کرده و راه حل‌های تازه‌ای کشف کنند. تقویت حس کنجکاوی در کودکان اهمیت بسیاری دارد. کنجکاوی در کودکان باعث یادگیری بهتر، منطقی فکر کردن، ارتقای مهارت‌های ارتباطی، خلاقیت و نوآوری، توانایی مدیریت زمان و حل مشکلات و تقویت خودباوری در آنها می‌شود.

طبیعت که سرشار از تجربه‌های نو برای کودکان است، می‌تواند راهی برای تقویت حس کنجکاوی آنها باشد. افزایش حس کنجکاوی درجهت مثبت، نقش مهم و اساسی در یادگیری و توسعه ذهنی کودکان دارد. در ادامه نحوه کنجکاوی کودکان توسط طبیعت را توضیح می‌دهیم:

تشویق به پرسش‌‌گری: طبیعت پر از پدیده‌ها و رازهای جذابی است و ممکن است باعث ایجاد سوالات بی‌پایانی در ذهن کودکان باشد. این مکانیزم پرسش و پاسخ و یادگیری از مشاهده طبیعت، به کودکان کمک می‌کند تا به کشف کردن و ماجراجویی مشغول شوند.

 

ماجراجویی و اکتشاف: می‌توان با فراهم کردن فرصت‌هایی برای اکتشاف، کنجکاوی کودکان را تقویت کرد. کودکان در سنین پایین دوست دارند در مورد گیاهان و حیوانات بیشتر بدانند. با بردن آنها به طبیعت، باغ وحش، پارک و … و صحبت درباره‌ی حیوانات یا گیاهانی که در آنجا می‌بینید می‌توانید به رفع کنجکاوی آنها کمک کنید.

 

تقویت مهارت‌های تفکری: تعامل با طبیعت می‌تواند مهارت‌های فکری کودکان را تقویت کند. آنها در مواجهه با پدیده‌های طبیعی به دنبال علت و دلیل می‌گردند و این موضوع باعث می‌شود برای حل مسائل ذهنی خود بیشتر فکر کنند و به مطالعه بپردازند.

 

آرامش و تعادل: درست مثل بزرگسالان، طبیعت برای کودکان هم فرصتی برای استراحت و آرامش فراهم می‌آورد. تماشای چشم‌اندازهای زیبا و گوش دادن به صداهای طبیعت می‌تواند باعث احساس آرامش و رفع اضطراب‌های آنها شود.

با ایجاد کنجکاوی از طریق مختلف مثل ارتباط بیشتر با طبیعت، کمک می‌کنیم تا کودک به صورت فعال و پویا به دنیای اطراف خود نگاه کند و به بهترین شکل ممکن با چالش‌های زندگی روبرو شود.

رفتن به مسافرت، به ویژه سفرهای ماجراجویانه، برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های تفریحی و گروهی، و مشاهده پدیده‌های طبیعی می‌تواند کنجکاوی را کودکان را تحریک کرده و آنها را برای حل چالش‌های ذهنی‌شان به تکاپو بیندازد.

 

 

بهروزگشت، با ارائه‌ی خدمات سفرهای گروهی کودکان؛ آنها را در مسیر کشف و کنجکاوی برای یادگیری مسائل مختلف قرار می‌دهد.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *