بالاتر از میدان ولیعصر، نبش کوچه فرخی، شماره ۱۷۶۹
بهروزگشت در رسانه‌های اجتماعی

سفر تجربه‌محور یا سنتی؟ مساله این است!

پیشرفت تکنولوژی، دسترسی راحت‌تر به منابع مختلف و تسهیل راه‌های عبور و مرور بین شهرها و‌ کشورها، از گذشته تاکنون و به مرور زمان بر مسائل زیادی در رابطه با سفر تاثیرگذار بوده است. تغییر اهداف‌ سفر، شکل‌گیری صنعت توریسم و بسیاری موارد دیگر در طی سالها تغییر کرده یا به‌روز شده‌اند. به همین دلایل، تجربیات افراد از سفر هم دستخوش تغییرات بوده و در حال حاضر که امکانات برای گردشگران تقریبا در هر مکان و هر موقعیتی فراهم است، نیازهای جدیدتری برای کسب تجربه و احساس رضایت در برخی از افراد شکل گرفته است. 

مسافران از تعطیلات شلوغ و نقاط توریستی همیشگی خسته شده‌اند و به‌دنبال چیزی فراتر از یک سفر تکراری هستند.

سفر تجربه محور، شکلی جدیدی از گردشگری است که برای پاسخ به این نیاز جدید افراد به وجود آمده؛ افرادی که می‌خواهند به غیر از تجربه‌های متداول و معمول، تجربه‌ای عمیق و متفاوت از سفر خود داشته باشند. 

سفرهای مبتنی بر تجربه، به علت ایجاد ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ با افراد بومی، حس خوب یادگیری، قرار گرفتن در موقعیت‌های خاص، لذتی را فراهم می‌کنند که ممکن است خاطره‌اش سالها در ذهن فرد ثبت شود.

گردشگری به خودی خود یک فعالیت تجربی است، چرا که فرد را از محیط زندگی و روتین‌های همیشگی‌اش دور کرده و در معرض تجربیات جدیدی قرار می‌دهد. نوع سنتی سفر، معمولا ساختار مشخصی دارد؛ مبدا و مقصد مشخص شده، محل اسکان بسته به نوع سفر انتخاب می‌شود و مکان‌هایی مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرند.

در واقع در سفرهای سنتی عموماً تعامل عمیقی با محیط و افراد دیگر صورت نمی‌گیرد، اما می‌توان گفت که گردشگری تجربه‌محور، به‌‌نوعی سفر آگاهانه‌تر است که حضور و مشارکت کامل شخص را می‌طلبد. به‌این صورت که شما می‌توانید تجربه‌ای مشابه مردم محلی آن مکان داشته باشید و خود را در فرهنگ و محیط غرق کنید، و احساس واقعی‌تر و غنی‌تر از سفر خود بدست آورید. خیلی از افراد این نوع سفرها را برای کشف زندگی‌های متفاوت یا حتی کشف عمیق‌تر خودشان، انتخاب می‌کنند. 

نکته مهم این است که یک سفر تجربه‌‌محور به این معنا نیست که شما در طی سفر از ابتدا تا انتها به شکل مداوم در حال کسب تجربیات مختلف باشید. در این نوع گردشگری، کیفیت مهم‌تر از کمیت است. در واقع این روحیات، خواسته‌ها، نیازها و علایق شما هستند که مسافرت شما را به یک سفر تجربه‌گرا تبدیل می‌کنند، طوری که شما با توجه به جزئیات کوچک و به جای عبور کردن از موارد مختلف، صبر کرده و با جامعه محلی تعامل پیدا می‌کنید. سفرهای تجربه‌محور انواع مختلفی دارند؛ از ماجراجویی گرفته تا غرق شدن در حس آرامش. مثلا می‌توانید چند روز در چادرهای محلی، در کنار عشایر زندگی کنید، در پخت غذا به شکل بومی و متفاوت سهیم باشید یا در برنامه‌هایی مثل قالیبافی، حصیربافی، سفالگری و … در کنار افراد محلی لذت ببرید. 

این تجربه‌ها می‌توانند شامل فعالیت‌های فیزیکی مثل غواصی، کوهنوردی، صخره‌نوردی باشد یا فرصتی برای تجربه‌ی ماهیگیری، چوب‌بری و نجاری و انواع هنرهای سنتی و مدرن دیگر. 

آژانس مسافرتی بهروزگشت، با ارائه خدمات در زمینه‌ی سفرهای تجربه‌محور در کنار شماست تا بتوانید بهترین تجربیات را کسب کرده و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از سفر در ذهن خود ثبت کنید. 

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *